Sunday, July 16, 2017

Επιβλητικό ξεκίνημα για την εθνική, την έκπληξη το Μαυροβούνιο

Στο καταμεστο κλειστό Κλαδισου οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία και επικράτησαν εύκολα της Τσεχίας με 47-88 με πρωταγωνιστές τους Διονύση Σκουλιδα και Βασίλη Χρηστίδη.Επανήλθαν μετά τον τραυματισμό τους οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Μιχάλης Λούντζης.Ξεκίνημα με το δεξί για Ισπανία , Σουηδία , Γαλλία , Λιθουανία , Ισραήλ και Σερβία .Την έκπληξή της ημέρας την έκανε το Μαυροβούνιο το οποίο κέρδισε με 73-69 την Τουρκία στην παράταση.
Έχοντας πλουραλισμό σε επίθεση και άμυνα η εθνική ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Τσεχίας με το σκορ να τα λέει όλα.18-28 , 32-54 ,38-71 , 47-88 ήταν τα σκόρ των τεσσάρων περιόδων.Πρώτος σκόρερ ο Διονύσης Σκουλίδας με 12 πόντους ακολούθησε ο Χρηστίδης με 11 κι ο Μουράτος 10 .Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντλουγκόζ με 11.Σημαντικό ρόλο στήν εκβαση του αγώνα υπήρξε ο αλτρουισμός μεταξύ των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου.Οι 24 ασίστ το υποδεικνύουν ξεκάθαρα με τον Κόνιαρη να πετυχαίνει το μεγαλύτερο ποσοστό εξ αυτών.Συγκεκριμένα ο Χανιώτης γκαρντ μοιρασε 8 ασιστ ωστόσο δεν είχε συχνή επαφή με το καλάθι έχοντας μόλις 4 πόντους.
Στα σημαντικά του αγώνα και η επιστροφή του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού χρησιμοποιήθηκε για 12 λεπτά έχοντας 9 πόντους και 1 ασίστ.Να θυμίσουμε οτι ο Χαραλαμπόπουλος δεν αγωνίστηκε στα φιλικά που έπαιξε η εθνική και η συμμέτοχη του στους αγώνες των ομίλων ηταν αμφιβολη.
Στο άλλο ζευγάρι του ομίλου , η αυριανή αντίπαλος της εθνικής η Σουηδία επικρατησε της Γερμανίας με 72-66 σε ενα πολύ ενδιαφέρον ματς με απίστευτο φινάλε.Κορυφαίος για τους Σουηδούς ο Μπιργκάντερ με 19 πόντους.
Αναλυτικά τα σκόρ της πρώτης ημέρας:Τσεχία - Ελλάδα 47-88
Σουηδία - Γερμανία 72-66
Ουκρανία - Λιθουανία 79-92
Ισλανδία - Γαλλία 50-58
Σλοβενία - Ισπανία 59-91
Μαυροβούνιο - Τουρκία 73-69
Ισραήλ - Λετονία 90-54
Ιταλία - Σερβία 69-77